Eldgasts

Eldgasts
Vārds:
Haralds
Dzimšanas dati:
1882.gada 8.jūnijā
Miršanas dati:
1926.gada 17.augustā
Nodarbošanās:
skolotājs, rakstnieks
Apraksts:

Rakstnieks Haralds Eldgasts (īstā vārdā Jānis Miķelsons) Dzimis Ķoņu pagasta Siliņos kā saimnieka dēls. Dzīves un darba gaitas aizveda viņu prom no dzimtās puses, taču savā 1924.gadā publicētajā autobiogrāfijā viņš raksta: “Esmu Dzimis un arī audzis līdz sešpadsmitajam dzīvības gadam uz laukiem, kuriem turu un turēšu mūžīgu uzticīgu mīlestību līdz manas dzīvības pēdējam apziņas uzliesmojumam.” 

Beidzis Tērbatas reālskolu un Rīgas politehnikas komercnodaļu, Elgasts strādāja par skolotāju dažādās vietās Krievijā, bet pēc 1.pasaules kara bija Kurzemes Vārda atbildīgais redaktors Liepājā, kur arī mira 1926.gada 17.augustā. Viņš rakstīja romānus, stāstus, drāmas, politiskus apcerējumus; divos iespiedumos iznāca viņa Amerikas ceļojuma apraksts Pa okeānu (1912 un 1924). 

Sevišķi populārs Eldgasts kļuva laikmetā pēc 1905.gada revolūcijas, kad viņa plašo, St. Pšibiševska ietekmēto romānu Zvaigžņotās naktis (1906) kā spilgtu t.s. dekadences paraugu asi apkaroja latviešu sociālistiskie kritiķi. Lai gan traucē autora pārspīlētā, retoriskā izteiksme, šim romānam bija daudz lasītāju, un tas izdots pavisam trīs reizes.

Atsauces:
1.Grāmata “Rūjiena”- Ziemeļblāzma, 1978, 246.lpp

Rūjienas novada bagātība ir cilvēki, kuri šeit dzimuši, auguši, mācījušies, strādājuši vai dzīvojuši. Nav svarīgi vai šis cilvēks Rūjienas vārdu nes visā pasaulē vai tikai Latvijā- galvenais ir viņa devums.

Aicinājums

Darba procesā tiek atrasti arvien jauni mazāk vai vairāk zināmi novadnieki.

Aicinām arī Jūs iesūtīt ziņas par ievērojamiem un zināmiem novadniekiem.

E-pasts: [email protected]

Adrese: Izstāžu zāle, Upes iela 7, Rūjiena.

Tālrunis: 26381413

Projekta finansētājs

Rūjienas novada pašvaldība

Tehniskais risinājums un dizains

www.majaslapatev.lv

Projekta autors

www.latvijasdzimtas.lv