Alberings

Alberings
Vārds:
Arturs
Dzimšanas dati:
1876.gada 26.decembrī (pēc vecā stila)
Miršanas dati:
1934.gada 26. aprīlī Rūjienā
Nodarbošanās:
Ministru prezidents, Zemkopības ministrs
Apraksts:

Dzimis Rūjienas pagasta (agrākā Virķēnu pagasta) “Klāvu” mājās saimnieka Spriča Alberinga dēls. Tēvs “Klāvu” mājas iepircis, tur apprecējies un nodibinājis savu ģimeni. Arturs apmeklē blakus esošo tā saukto Rāmnieku skolu (Rūjas skola). No pamatskolas viņš dodas uz Krieviju, lai iestātos Harkovas lauksaimniecības skolā. Skolu, kuras kurss ir 6 gadīgs, viņš beidz ar 1. šķiras atestātu un skolotāju mudināts pie tās pašas skolas beidz pedagoga kursu. Krievu valdība komandē Alberingu uz Zviedrijas un Norvēģijas lauksaimniecības skolām. Mācoties sevišķu vērību viņš piegriež zivkopībai un pēc tam 3 gadus ir Astrahaņas zivkopības un zemkopības skolas direktors.

1906.gadā A. Alberings atgriežas Latvijā un uzsāk darbu tēva saimniecība “Klāvi” un rosīgs darbojas rūjieniešu sabiedriskajā dzīvē- Rūjienas zemkopības biedrībā un piensaimniecības biedrībā, rīko kursus, notur lekcijas.

Ap 1910. gadu Alberings darbojas jaundibinātajā Priekuļu skolā, apprecas ar Magdu no Rēveles (Tallinas), norentē Umurgas Sāruma muižu un uzņemas šīs muižas saimniecības vadību. A. Alberings aktīvi iesaistās politikā un Latvijas valsts veidošanā. Jau 1917. g. Alberingu ievēl Vidzemes Zemes padomē, 1918.gadā Tautas padomē, Satversmes sapulcē. Viņš ir pirmās, otrās un trešās Saeimas deputāts un divās pirmajās Saeimas priekšsēdētāja pirmais biedrs. 1926.gadā uzņemas Ministru prezidenta vietu (no 7.05.-18.12), ir Zemkopības ministrs ( no1928.g.1.12. līdz 1930.gada 6.03. un no 1931.gada 27.03. līdz 1931.g. 7.12) Kā agrārlietu komisijas priekšsēdētājs A. Alberings ar lielu aktivitāti un neatlaidību rūpējies pie mūsu agrārās reformu likumu izstrādāšanas un šis reformas izvešanas dzīvē.

Apbalvots ar II šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, I šķiras Igaunijas Ērgļa krusta ordeni, I šķiras Polijas “Polonia Restituta” ordeni un I šķiras Somijas Baltās rozes ordeni.

Rūjienā Artūram Alberingam 1939.gadā uzcēla tēlnieka K. Zemdegas pieminekli “Sējējs”.

Atsauces:

1.Laikraksts “Rūjienas Vēstnesis”, 1939.gads, Nr 397,398

2. Grāmata “Deviņu vīru spēks”, 2016.g, 33.lpp.

Rūjienas novada bagātība ir cilvēki, kuri šeit dzimuši, auguši, mācījušies, strādājuši vai dzīvojuši. Nav svarīgi vai šis cilvēks Rūjienas vārdu nes visā pasaulē vai tikai Latvijā- galvenais ir viņa devums.

Aicinājums

Darba procesā tiek atrasti arvien jauni mazāk vai vairāk zināmi novadnieki.

Aicinām arī Jūs iesūtīt ziņas par ievērojamiem un zināmiem novadniekiem.

E-pasts: info@saknesrujiena.lv

Adrese: Izstāžu zāle, Upes iela 7, Rūjiena.

Tālrunis: 26381413

Projekta finansētājs

Rūjienas novada pašvaldība

Tehniskais risinājums un dizains

www.majaslapatev.lv

Projekta autors

www.latvijasdzimtas.lv