Alksnis

Alksnis
Vārds:
Ādams
Dzimšanas dati:
1864.gada 11.februārī
Miršanas dati:
1897.gada 21.augustā
Nodarbošanās:
gleznotājs
Apraksts:

Dzimis Mazsalacā, bet vēlāk ģimene pārcēlās uz Rūjienu, kur tai bija koloniālpreču un grāmatveikals. Beidzis kādu privātskolu, Alksnis sāka strādāt tēva veikalā. Viņam nepatika tirgoties, bet apzīmēt ietinamos papīrus. Veikalā krājās skices ar apkārtnes ļaudīm un veikala apmeklētājiem. Tēvam dēla darbošanās nepatika, taču viņš piekāpās un atļāva dēlam doties uz Rīgu. Kur tas mācījās zīmēt vācu amatniecības skolā. Tālāk ceļš veda uz Mākslas akadēmiju Pēterburgā. 1892.gadā viņš ieguva trešās pakāpes mākslinieka grādu.

Šai laikā latviešu mākslinieki un konservatoristi Pēterburgā izveidoja savu pulciņu ar nosaukumu Rūķis. Tā organizēšanā nopelni bija Rihardam Zariņam, taču par garīgo vadoni izvirzījās Ādams Alksnis. Alkšņa pamatdoma bija, ka Pēterburgas latviešu māksliniekiem jāatgriežas savā dabiskajā vidē- dzimtajā zemē. Pats Alksnis iekārtoja sev darbnīcu Rūjienā, bet Rozentāls, sekodams viņa paraugam, apmetās Saldū. Etnogrāfiskajā izstādē, kas notika 1896.gadā Rīgā, latviešu mākslu reprezentēja desmit “rūķu”, to vidū Alksnis, Purvītis un Rozentāls.

Alksnis galvenokārt pievērsies zīmējumiem un akvareļiem. Eļļas tehnika viņam bija mazāk tuva, lai gan arī tur sastopami respektējami darbi- ģīmetnes, ainavu skices, viņa iemīļotie zirgi.

1897.gada otrā pusē Alksnis bija nolēmis doties sen iecerētā ceļojumā uz Rietumeiropas mākslas centriem. Pirms tam viņam izoperēja deguna polipus, notika nelaimīga asins saindēšanās, un 21.augustā viņš mira, nodzīvojis tikai 33 gadus.

Apglabāts Ternejas kapsētā. Kapu rotā tēlnieka Andra Vārpas veidots piemineklis. Ādama Alkšņa darbnīcā 1969.gadā gleznotājs Jānis Galzons (seniors) iekārtoja muzeju, 2000.gadā Valsts muzeju apvienība to nolikvidēja.

Atsauces:
1.Grāmata “Rūjiena”, 1978.g.

Rūjienas novada bagātība ir cilvēki, kuri šeit dzimuši, auguši, mācījušies, strādājuši vai dzīvojuši. Nav svarīgi vai šis cilvēks Rūjienas vārdu nes visā pasaulē vai tikai Latvijā- galvenais ir viņa devums.

Aicinājums

Darba procesā tiek atrasti arvien jauni mazāk vai vairāk zināmi novadnieki.

Aicinām arī Jūs iesūtīt ziņas par ievērojamiem un zināmiem novadniekiem.

E-pasts: info@saknesrujiena.lv

Adrese: Izstāžu zāle, Upes iela 7, Rūjiena.

Tālrunis: 26381413

Projekta finansētājs

Rūjienas novada pašvaldība

Tehniskais risinājums un dizains

www.majaslapatev.lv

Projekta autors

www.latvijasdzimtas.lv